Tokaji Szamorodni Amethyst 2017

Nazwa wina: Tokaji Szamorodni Amethyst 2017
Rodzaj wina: Białe, Słodkie
Miejsce zakupu: Lidl
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 17,99 PLN

 

Kiedy ciśnie was na słodkie Węgry, a nie chcecie wydawać małej fortuny na Tokaja aszu, zapewne skończycie z Szamorodni. To takie baby aszu, też słodkie, też częściowo z gron ze szlachetną pleśnią, też beczkowane… Nie tak bogate i eleganckie jak aszu, ale za to dostępne za ułamek ceny. Zobaczmy, co dostajemy w Lidlu za niecałe dwie dychy.

Tokaji Szamorodni Amethyst 2017

17,99zł
Białe, słodkie

Nos niezbyt intensywny i głęboki, ale spełniający założenia stylu. Jest wyraźna nuta botrytisowa, lekko grzybowa, do tego dawka miodu i słodkich, kandyzowanych owoców. W porządku, zrobi wrażenie na tych, którzy nie znają tych klimatów, ci bardziej obyci raczej nie znajdą tu oczekiwanej głębi i wielowymiarowości win po szlachetnej pleśni.

W ustach ponowne historie jak w ustach – jest sporo słodyczy, szczypta kwasowości dla kontry (może nawet zbyt wyraźna), nuty kandyzowanej brzoskwini, miodu i pigwy w palecie, ale brakuje oleistości ciała, długości, głębi, a finisz objawia się dziwną, ziołową goryczką.

Wino jest niedrogie, i dlatego widzimy dla niego zastosowanie takie. Kup, jeśli nie piłeś słodkiego Tokaja. Jeśli ogólny charakter ci podpasuje, kup wtedy coś klasowego, bo ta flaszka taka nie jest. Jeśli jednak już wiesz, że lubisz Aszu, to odpuść temat. Zatęsknisz tylko za rasowymi zawodnikami.

2,5/5