Klasyki z Afryki? Czarny Ląd też ma się czym pochwalić! Poznajcie Pinotage i Chenin Blanc z RPA od Vintales

Nazwa wina: Klasyki z Afryki? Czarny Ląd też ma się czym pochwalić! Poznajcie Pinotage i Chenin Blanc z RPA od Vintales
Rodzaj wina: Białe, Wytrawne
Miejsce zakupu: Auchan, Leclerc
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: 25 PLN

 

W Afryce też robi się wino! A najlepsze na samym jej południowym krańcu – w RPA.

Wiedzieliście? To już wiecie :) Co więcej, mimo, że przebywają pół świata, by stanąć na naszych sklepowych półkach, to bardzo często są w dobrej relacji jakości do ceny.

Sztandarowymi szczepami RPA są Pinotage i Chenin Blanc i takich właśnie dwóch zawodników spróbujemy dzisiaj.

Chenin Blanc, mimo, że pochodzi znad Loary, to właśnie w Południowej Afryce odnalazł swój drugi dom – rośnie go tam już prawie dwa razy więcej niż we Francji. Jest to plastyczna odmiana, która może dać wina w wielu stylach – wytrawne, słodkie, musujące, z beczką, bez beczki… Winiarz ma spore pole do popisu!

Pinotage natomiast jest już rodowitym Afrykańczykiem, powstałym jako krzyżówka pinot noir oraz cinsault (zwanego w RPA hermitage – stąd nazwa pinotage). Daje wina ciemne, bogate w taniny, często posiadające, poza owocowymi, nuty czekolady, korzennych przypraw czy nawet dymu z ogniska.

Robiąc zakupy w Auchan zainteresowały nas dwie butelki właśnie z tych dwóch flagowych odmian RPA. Budżetu nie nadszarpnęły – oba poniżej trzech dyszek. Jak wypadły?

Lazy Days Chenin Blanc Vintales Do Trzech Dych Pl 1
Vintales Lazy Days Chenin Blanc
ok. 26zł
Białe, wytrawne
Auchan, Leclerc, wiele sklepów lokalnych

Aromat przyjemny, wyraźny, o nutach dojrzałych cytryn, grapefruita, ale także, po chwili obcowania z tlenem, dochodzą słodsze nuty owoców tropikalnych, a także odrobina toffi.

W ustach świetna równowaga – kwasowości ile trzeba, odrobina słodyczy – to ucieszy tych, co lubią wina środka. Smaki powtarzające się z aromatami – dojrzałe cytrusy, owoce tropikalne. Wino dobrze poukładane, zbalansowane, odświeżające.

Nie ma mu czego zarzucić – to porządnie skrojone wino, smaczne, o świetnej równowadze. Bardzo bezpieczny wybór dla wielu okazji – nada się i na piknik, i jako uniwersalne wino bankietowe, a nawet uciągnie kolację z poważniejszymi daniami rybnymi.

4,25/5

--
Road Trip Pinotage Vintales Do Trzech Dych Pl 1
Vintales Road Trip Pinotage
ok. 26zł
Czerwone, wytrawne
Auchan, Leclerc, wiele sklepów lokalnych

W nosie klasycznie – czarna porzeczka, jeżyna, nieco wiśni, wszystko podszyte czekoladą i pieprzem. Intensywność ok, głębia aromatu mogłaby być lepsza ale hej! Jak na tę półkę cenową jest ok.

W ustach zdecydowanie „smooth” – kwasowość zaznaczona, ale nieprzytłaczająca, taniny obecne, lecz gładkie – wino dla tych, którzy lubią wina wyraźne, ale nieprzesadnie intensywne. W pierwszym odczuciu smaki są głownie ciemnych owoców, na finiszu przychodzi odrobina gorzkiej czekolady – klasyka.

Wino może nie spektakularne, ale ma jakiś charakter, może dla nas zbyt ugrzeczniony, ale jesteśmy przekonani, że wielu właśnie za to je polubi. Na początek znajomości z czerwieniami z RPA – jak najbardziej się nadaje.

3,75/5