Wino z Europy

Nazwa wina:
Rodzaj wina: Czerwone, Wytrawne
Ocena DO TRZECH DYCH:
Cena: PLN

 

Nazwa/szczep: Italo Cescon/Merlot Rodzaj: czerwone, wytrawne Cena: 35 PLN Miejsce zakupu: wina-europy.pl Ocena: ***, polecane Dużo czasu nam to zajęło ale w końcu się spotkaliśmy. Od jakiegoś czasu wymienialiśmy się korespondencją, pisaliśmy sobie na facebooku, a ostatnio w końcu udało się spotkać. I jak zawsze gdy obcych ludzi łączy pewna pasja - po 3 sekundach nie było już kłopotu z tym o czym rozmawiać :) Nigdy wcześniej też nie miałem okazji spróbować win z win-europy.pl, więc tym bardziej ucieszyłem z 2 butelek, które otrzymałem do degustacji :) Bardzo dziękuję i oto moja przygoda z Italo Cescon  Merlot: Najpierw nos - na początku sprawia wrażenie złożonego, skomplikowanego ale bez jakiejś dominującej nuty. To ciekawe - do tej pory chyba nigdy nie piłem wina, które miałoby w nosie taki charakter. To ciekawe doświadczenie... Z czasem nos się zmienia - staje się taniczno, słodkawy... podobny do win z Izraela - może to cecha charakterystyczna merlota ;) Nie znam się...   Picie tego wina może być idealnym przykładem na kursach wina - przykładem wina zamkniętego. Ono po prostu potrzebuje przynajmniej 10 minut na powietrzu.Dajmy mu więc chwilkę i zobaczmy co pisze o nim Magda ze sklepu wina-europy.pl (poprosiłem ją o kilka słów o tym winie) Merlot, jak pewnie każdy wie, pochodzi z Francji, ale do Włoch przywędrował w XIX wieku i od tamtej pory Włosi wyczarowują z tego szczepu naprawdę niezłe wina. A ile pracy trzeba włożyć w jego produkcję, to wiedzą tylko właściciele winnic.
Krzewy Merlota lubią wilgotną i zimną glebę. Dają wtedy najlepsze owoce, soczyste i bogate w taniny. Dlatego właściciel winnicy Italo Cescon zdecydował umiejscowić plantacje tego szczepu wzdłuż rzeki Piave, która zapewnia roślinom idealne warunki. Domenico Cescon stale eksperymentuje z jakością wina. W tym celu klonuje poszczególne krzewy Merlota, dzięki czemu czasami udaje się uzyskać lepsze owoce, a co za tym idzie lepsze wino. Każdy rocznik to mieszanka owoców pochodzących z krzewu matki i jego klonów. Zapewne wiecie, że kolor wina bierze się ze skórki winogron, natomiast zawartość tanin pochodzi z pestek. Podczas naszej ostatniej wizyty w winnicy Cescon trafiliśmy akurat na zbiory i pojechaliśmy razem z właścicielem zbierać winogrona. Wszystkie owoce zbierane są ręcznie, by móc kontrolować ich jakość i by nie były popękane, co jest ważne przy późniejszym procesie ochładzania gron przed maceracją. O rozpoczęciu zbiorów decyduje Domenico, który w sezonie jeździ na plantacje codziennie o świcie i próbuje owoców. Rozgryzając ich pestki jest w stanie określić czy grona są wystarczająco dojrzałe i oszacować ilość tanin w winie, które z nich powstanie. To nie lada sztuka, no ale nie każdy może być winiarzemJ Same zbiory odbywają się wyłącznie od 5 rano maksymalnie do południa, gdyż później winogrona tracą wodę i trzeba czekać do następnego dnia. Pomijając już fakt, że pracowanie w takim słońcu nie należy do najprzyjemniejszychJ Następnie owoce są transportowane do winnicy, skąd na całą okolicę rozciąga się charakterystyczny zapach winogron, drożdży i fermentacji, gdzie natychmiast muszą zostać poddane obróbce. Kiedy wino jest już gotowe rozlewane jest do dębowych beczek, gdzie leżakuje 9 miesięcy, a następnie odpoczywa kolejne 4 w butelkach. Po tym czasie jest gotowe do spożycia, a nowy rocznik prawdopodobnie już fermentuje i cały proces zaczyna się od nowa, i tak już od 54 lat.
Wróćmy do moich wrażeń - wino się otwiera, gładzi, układa. To ładne wino. Nieco taniczne ale gładkie, sprytne. Myślę, że łatwo je polubić. Wydaje mi się także, że to niezła okazja by poczyć jakie mogą byc wina "z górnej półki" za stosunkowo niewielką cenę. To wino jest takim "przedsionkiem" górnej półki. Jest zupełnie inne niż biedronkowe i lidlowe cuda ;) PS. Polecam wino, ale polecam też ludzi stojących za nim w Polsce. Wina-europy.pl to naprawdę sympatyczni ludzie i życzę im jak najlepiej. Od nidawna mają w ofercie także wina z Moraw - wkrótce także recenzja jednego z nich;) PS2. Fajny jest kawałek winorośli przyczepiony do butelki - to sprawia, że butelka naprawde nabiera niepowtarzalnego charakteru. Idealna na prezent ;) PS.3 Więcej o tym winie tutaj: http://www.wina-europy.pl/merlot-d-o-c-,2,1,8,28,19.html