Moda na Cave nie przemija

IMG 1958web

28 maja odbyła się pierwsza w Polsce degustacja Cavas de Paraje Calificado (czytaj parache). Cava to hiszpańskie wino musujące produkowane metodą tradycyjną, bąbelki powstają naturalnie podczas drugiej fermentacji w butelce. Prawie 95% wszystkich cavas produkowane jest w hiszpańskiej Katalonii, władze apelacji dopuszczają produkcję również w innych regionach Hiszpanii (Utiel-Requena, Ekstremadura, Navarra czy Zaragoza).

Aby wyróżnić najwyższej jakości wina, w marcu 2017 roku stworzono odrębną kategorię cavas o nazwie Cava de Paraje Calificado. To wyjątkowe i najwyższej jakości wino musujące powstałe z winogron z jednej konkretnej parceli/działki o specyficznych warunkach glebowych i mikroklimatycznych, oraz produkowane według wyśrubowanych jakościowych kryteriów produkcji i dojrzewania. Cava de Paraje Calificado musi być rocznikowa i dojrzewać w butelce minimum 36 miesięcy. Obecnie jest tylko 13 działek, które mają status Paraje Calificado.

W kolejce na klasyfikacje czekają kolejne unikalne siedliska.

Podczas krakowskiej prezentacji, goście degustowali 12 etykiet. Cztery z nich to Cavas de Paraje Calificado. Wszystkie były wyjątkowe, zachwyciła szczególnie cava La Capella od producenta Juvé y Camps, która przed wejściem na rynek leżakowała w piwnicy aż 9 lat.

Lista degustowanych cavas:

1. Cava Brut Nature – Consejo Regulador del Cava

2. AA Bruant – Alta Alella, importer Rafa Wino

3. Cava Brut Nature Reserva Authentique 2014 - Dominio de la Vega, importer Vinon

4. Reserva Real – Freixenet, importer Freixenet Polska

5. Jaume de Codorníu Gran Reserva 2012 – Cavas Codorniu, importer Cerville

6. Gran Cuvée Reserva – Segura Viudas, importer Freixenet Polska

7. Brut Reserva Rosé Delicat Ecológico – Vilarnau, importer United Beverages

8. Pere Ventura Vintage Rosé 2013 – Pere Ventura, importer Partner Center

9. Sabaté i Coca Reseva Familiar – Castellroig

10. Freixenet Can Sala 2007 – Freixenet

11. Torelló 225, rocznik 2014 – Torello

12. Juvé y Camps La Capella 2006 – Juve y Camps

Degustację, która odbyła się w restauracji Strefa w Krakowie, zorganizowała Ambasada Hiszpanii przy współpracy władz apelacji DO Cava. Degustacja była częścią cyklu Degusta Espana (#DegustaEspana), który polega na kameralnych degustacjach komentowanych, prezentujących wina hiszpańskie zainteresowanym osobom zawodowo związanym z branżą winiarską. Informacje na temat kolejnych degustacji znajdziecie na na stronie www.hiszpanskiewina.pl

Zobacz koniecznie